Уляна Супрун: До липня українці мають знайти свого лікаря

Запорізькі медики отримали суттєве підвищення зарплати У деяких амбулаторіях всю інформацію в електронну систему вводить медсестра, оскільки лікарям пенсійного віку проблемно це робити. Міжнародна судова інстанція констатує порушення з боку лікарів не лише тоді, коли не було саме письмової інформованої згоди пацієнта, а й коли обставини справи давали змогу припускати, що пацієнтові не надали інформацію щодо характеру, сутності, обсягу медичного втручання, не повідомили про альтернативні методи лікування, тим самим порушивши право пацієнта на автономію та вибір. Формальне ставлення до інформованої згоди пацієнта, сприйняття пацієнта як об’єкта не повинно бути нормою в сучасному демократичному суспільстві. У проаналізованій категорії українських судових справ (стягнення моральної шкоди через медичне втручання без інформованої згоди пацієнта, що призвело до заподіяння шкоди пацієнтові) відповідачем у справі є медичний заклад, а не лікар персонально, що свідчить про незалучення лікаря до відповідальності у разі заподіяння шкоди пацієнтові. Зокрема українські суди констатують порушення прав пацієнта тільки в тому випадку, коли інформованої згоди в письмовому вигляді немає взагалі. Саме навесні минулого року і президент, і Кабмін, і депутати почали говорити про те, що українські медики потребують реального підвищення зарплати.

Коронавірус в Україні - медикам-борцям з COVID-19 підвищать зарплату ... Після початку пандемії західні сусіди України почали помітно підвищувати зарплати медикам. Після вступу в ЄС із Польщі виїхало близько 8 тис. Згідно з планом МОЗ, у 2021 році мінімальна зарплата лікаря повинна бути 20-25 тисяч гривень, медсестри будуть отримувати мінімум 15 тис. Середня зарплата медиків екстреної медичної допомоги в квітні-вересня була: у керівників – 28,8 тисячі гривень, для лікарів – 18 тисяч, для середнього медперсоналу – 14,9 тисячі, для молодшого – 7,8 тис. Середня зарплата керівників у квітні складала 23 тисячі гривень, у травні і червні – 46 і 47 тисяч. Середня зарзаробітна плата сімейного лікаря 2023 лікаря в Україні становить близько 9 тисяч гривень, якщо не враховувати роботу із «ковідними» хворими. Відповідно, середня зарплата лікаря наступного року перевищить 22,5 тисячі гривень. Зарплати лікарів наступного року збільшаться більш ніж уполовину. Документ передбачає підвищення базового рівня заробітної плати для лікарів та медичних сестер. Заміна нинішньої дозвільної системи, яка передбачає відкриття власної медичної практики на підставі ліцензії на господарську діяльність, на сучаснішу, через декларування (як, наприклад, у Польщі), також істотно стимулює відкриття медичних стартапів, легалізацію тіньових консультацій і відповідно платежів із власної кишені пацієнта.

Гроші від НСЗУ може отримувати тільки суб’єкт господарювання – тобто медичний заклад у формі комунального некомерційного підприємства або, наприклад, приватна клініка в формі ТОВ. НСЗУ не наймає лікарів на роботу, вона підписує договори з медичними практиками. Нині лікарні, які законтрактовані на значну кількість пакетів від НСЗУ і співпрацюють із місцевою владою, вже мають всі умови для того, аби підвищити зарплату своїм медпрацівникам. Крім того, для мотивації керівників закладів охорони здоров’я виплачувати гідну заробітну плату медикам Уряд ухвалив нещодавно постанову, відповідно до якої посадовий оклад керівника не може перевищувати розмір середньої оплати праці медпрацівників більш як на 60 %. Також керівники закладів охорони здоров’я будуть зобов’язані розподіляти рівень зарплати працівників з урахуванням їхньої кваліфікації, обсягів, складності, відповідальності та умов виконуваної роботи. Можливість працювати там, де він потрібен і бажає впливати на розмір своїх доходів. Також із 1 січня 2022 року до 2 тисяч гривень зросте мінімальна стипендія для студентів закладів вищої освіти та в 2,5 раза зростуть стипендії для студентів закладів професійно-технічної освіти. 13 500 гривень – для фахівців з початковим рівнем (короткий цикл) вищої медичної освіти та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної освіти. Вже існуючих фахівців хвилює не лише зарплата лікаря у 2023 році в Україні, а й стоїть руба питання індексації та довгоочікуваних підвищень окладів, а також відсутність скорочення кадрів.

Остаточне рішення стоїть за президентом України. Більшість справ, у яких медичне втручання відбувалося без залучення пацієнта до процесу прийняття спільного рішення щодо лікувального процесу, стосувалися проведення щеплення малолітніх пацієнтів (за відсутності згоди батьків), а також проведення психіатричного огляду за відсутності згоди на це пацієнта. Таке рішення Кабінет міністрів ухвалив на засіданні 12 січня. За оцінкою авторів законопроекту, підвищення пенсій військовим зажадає додаткових витрат у 14,8 млрд грн на рік (на весь 2021 рік, якби пенсії підвищили з 1 січня). Незначно оклади в 2021 році підвищать учителям, медикам і вченим. Якщо Зеленський в передвиборчій програмі мав на увазі перший критерій, то так – над престижем ще працювати і працювати. Підтвердження стажу здійснюється відповідно до пунктів 17 – 18 Порядку № 637. Якщо документи неможливо отримати у зв’язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями, стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації, або в одній системі (пункт 17 Порядку № 637). Якщо ж документи неможливо отримати внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в п.